Subvencija eko sklada za večjo energijsko učinkovitost hiše
Če se odločamo za energijsko sanacijo hiše z novo kurilno napravo ali toplotno črpalko, zamenjavo stavbnega pohištva, sanacijo fasade, vgradnjo prezračevalnega sli solarnega sistema, je vsekakor priporočljivo, da izkoristimo nepovratne finančne spodbude Slovenskega okoljskega javnega sklada (Eko sklada). V ta namen je razpisan javni poziv 54SUB-OB17 za dodeljevanje nepovratnih finančnih sredstev za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb. Od objavljenega javnega poziva Eko sklada za nepovratne finančne spodbude iz dne 13.10.2017 pa do zaključka javnega poziva v Uradnem listu RS se razpisana sredstva dodeljujejo po vrstnem redu prispetja popolnih vlog na naslov Eko sklada.
Nepovratna sredstva Eko sklada lahko izkoristim za: - vgradnjo kurilne naprave za centralno ogrevanje na lesno biomaso - vgradnjo toplotne črpalke za centralno ogrevanje hiše - vgradnjo plinskega kondenzacijskega kotla za centralno ogrevanje - priključitev starejše hiše na daljinsko ogrevanje na obnovljiv vir energije - vgradnjo solarnega ogrevalnega sistema - vgradnjo energijsko učinkovitih lesenih oken - toplotno izolacijo fasade in strehe - vgradnjo prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka - gradnjo ali nakup skoraj nič energijske stanovanjske stavbe - celovito obnovo starejše hiše - nakup stanovanja v novi ali obnovljeni skoraj nič energijski večstanovanjski stavbi Odvisno od vrste energijske sanacije hiše znaša višina nepovratnih sredstev od 20 do celo 60% priznanih stroškov naložbe, hkrati pa je za vsak ukrep določena omejitev v nominalnem znesku.Kako izpolnim vlogo?
Pravilno in popolno izpolnjena vloga, ki je še pravočasno oddana v trajanju javnega poziva 54SUB-OB17, je osnovni pogoj za dodelitev nepovratne finančne spodbude. Na spletni strani www.ekosklad.si si lahko pridobimo obrazec vloge. Elektronska oblika dokumentacije za prijavo, ki si jo natisnemo sami, je enakovredna tiskanim obrazcem. Informacije o izpolnitvi vloge ter ostalih vprašanjih v zvezi pridobivanja nepovratnih sredstev si lahko pridobimo preko telefonske številke Eko sklada na 01 241 48 20 vsak ponedeljek, sredo in petek med 13.00 in 14.30 uro. Za popolno vlogo se smatra vloga, sestavljena iz obrazca »Vloga«, ki je sestavni del dokumentacije za prijavo, in pripadajočih prilog. Vlogo moramo oddati še pred pričetkom del za izvedbo naložbe, katere nameravamo izkoristiti subvencijo Eko sklada. Naložba, za katero bo dodeljena nepovratna finančna spodbuda, mora biti izvedena skladno z vsemi veljavnimi predpisi s področja graditve in energijske učinkovitosti stavb ter drugimi veljavnimi predpisi. K vlogi moramo obvezno priložiti kopijo gradbenega dovoljenja za stanovanjsko stavbo, na kateri bo izvedena naložba. Če je stavba zgrajena pred letom 1967 oz. v kolikor z gradbenim dovoljenjem ne razpolagamo, priložimo kopijo potrdila, da ima stavba uporabno dovoljenje po zakonu, ki ga pridobimo na območni Upravni enoti. Če so bili na stavbi izvedeni gradbeno-rekonstrukcijski posegi, moramo predložiti tudi kopijo ustreznega novega gradbenega ali drugega dovoljenja. Če obstaja razhajanje med parcelo na gradbenem dovoljenju in sedanjim dejansko evidentiranim stanjem na prostorskem portalu Geodetske uprave, moramo priložiti dokazilo o parcelaciji, iz katerega je razvidna povezava med parcelo na gradbenem dovoljenju in sedanjim stanjem. Če nismo lastnik stavbe v kateri se bo izvedla energijska sanacija ali smo njen solastnik, moramo priložiti soglasje lastnika ali solastnika nepremičnine. Predložimo še veljavni predračun izvajalca. Predračun mora vključevati popis del, vrsto in oznako ter proizvajalca naprave, opreme ali gradbenega proizvoda za vsako posamezno izvedbo del v okviru te vloge.
Pri vgradnji kurilne naprave na lesno biomaso
Predložimo predračun za nakup in vgradnjo kurilne naprave, toplotnega zbiralnika in pripadajoče inštalacije za priklop na centralno ogrevanje - fotografija prostora, kamor bo vgrajena kurilna naprava, in fotografija prostora, kamor bo vgrajen toplotni zbiralnik z označeno lokacijo njihovih namestitev - fotografija vgrajenega toplotnega zbiralnika, če je ta že vgrajen in ni predmet naložbe, in dokumentacijo, iz katere bo razviden volumen zbiralnika (npr. fotografija napisne etikete, račun za nakup, ipd.) - fotografija stare kurilne naprave, ki bo zamenjana, v primeru uveljavljanja višje nepovratne finančne spodbude za zamenjavo stare kurilne naprave z novo kurilno napravo na lesno biomaso.
Pri vgradnji plinskega kondenzacijskega kotla
Predložimo predračun za nakup in vgradnjo plinskega kondenzacijskega kotla in pripadajoče inštalacije za priklop na centralno ogrevanje - fotografija prostora, kamor bo vgrajen kotel - energijska nalepka ali podatkovni list izdelka, skladen z uredbo Komisije (EU).
Pri vgradnji toplotne črpalke za ogrevanje
Predložimo predračun za nakup in vgradnjo ogrevalne toplotne črpalke s pripadajočo inštalacijo za priklop - fotografija prostora, kamor bo vgrajena toplotna črpalka, z označeno lokacijo namestitve toplotne črpalke (pri toplotni črpalki tipa zrak/voda fotografije lokacij, kamor bosta nameščeni zunanja in notranja enota oziroma njen krmilni del - fotografija stare kurilne naprave, ki bo zamenjana, v primeru uveljavljanja višje nepovratne finančne spodbude za zamenjavo stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko - vodno dovoljenje Direkcije RS za vode v primeru vgradnje toplotne črpalke voda-voda, če vlagatelj z njim že razpolaga.
Pri vgradnji solarnega ogrevalnega sistema
Predložimo predračun za nakup in vgradnjo solarnega ogrevalnega sistema - fotografija dela stavbe, kamor bodo nameščeni sprejemniki sončne energije (npr. fotografija strehe) z označeno lokacijo namestitve.
Pri priključitvi starejše stavbe na daljinsko ogrevanje na obnovljiv vir energije
Predložimo predračun za nakup in vgradnjo toplotne postaje in pripadajoče inštalacije - fotografija stare kurilne naprave, ki bo zamenjana, in fotografija prostora, kamor bo nameščena toplotna postaja, z označeno lokacijo namestitve toplotne postaje - soglasje dobavitelja toplote o priključitvi na daljinsko ogrevanje.
Pri vgradnji lesenega zunanjega stavbnega pohištva v starejšo stavbo
Predložimo predračun za zamenjavo oken, ki mora vključevati popis del, število in površino vertikalnih in strešnih oken in/ali balkonskih vrat in/ali fiksnih zasteklitev, tip okna in profila, vrsto zasteklitve, tip distančnika, toplotno prehodnost celotnega okna ter navedbo načina vgradnje, ki mora biti skladen z RAL smernicami - fotografije vseh strani stavbe z označitvijo vseh vertikalnih in strešnih oken, balkonskih vrat in fiksnih zasteklitev, ki bodo zamenjana, in s pripisom postavke iz predračuna za vsako posamezno okno.
Pri toplotni izolaciji fasade starejše stavbe
Predložimo predračun za izvedbo fasadnega sistema s toplotno izolacijo, ki mora vključevati popis del, vrsto, debelino in površino toplotne izolacije - izjava o lastnostih toplotne izolacije fasadnega sistema skladno z Uredbo (EU) ali Zakonu o gradbenih proizvodih, če bo debelina toplotne izolacije manjša od 18 cm - fotografije vseh strani stavbe pred izvedbo naložbe, posnete tako, da bodo v celoti vidne vse fasade - fotografija že vgrajene toplotne izolacije, iz katere bo razvidna debelina in vrsta obstoječe izolacije. (Fotografijo priložimo le v primeru uveljavljanja že vgrajene toplotne izolacije, ki ne bo odstranjena.)
Pri toplotni izolaciji strehe ali stropa starejše stavbe
Predložimo predračun za izvedbo toplotne izolacije strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru - izjava o lastnostih toplotne izolacije, skladna z Uredbo (EU) ali po ZGPro-1, če bo debelina vgrajene toplotne izolacije manjša od 30 cm - fotografije strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru pred izvedbo naložbe, iz katerih bo razvidna površina, kamor bo položena toplotna izolacija.
Pri vgradnji prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka
Predložimo predračun izvajalca za nakup in vgradnjo prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka -fotografija prostora, kamor bo nameščena prezračevalna naprava, z označeno lokacijo njene namestitve.
Kurilna naprava na lesno biomaso
Nepovratna finančna sredstva lahko pridobimo v primeru investicije za nakup in vgradnjo kurilne naprave na lesno biomaso z izrabo sekancev, pelet ali polen, ki bo priklopljena na centralno ogrevanje, in mora imeti v skladu z ustreznim standardom navedene naslednje toplotno – tehnične karakteristike: Izkoristek pri nazivni toplotni moči mora biti večji ali enak 90%, vrednost emisij prašnih delcev mora biti manjša od 40 mg/m³, vrednost emisij ogljikovega monoksida pa manjša od 400 mg/m³. Peletna peč z vodnim toplotnim prenosnikom (kamin), ki bo priklopljen na centralno ogrevanje, mora imeti izkoristek pri nazivni toplotni moči večji ali enak 90%, vrednost emisij celotnega prahu mora biti manjša od 20 mg/m³, emisij ogljikovega monoksida pa manjša od 250 mg/m³. Naprava z ročnim polnjenjem kuriva (npr. s poleni) mora imeti za optimalno zgorevanje vgrajeno lambda sondo in prigrajen vodni toplotni zbiralnik s prostornino najmanj 12 litrov na liter polnilnega prostora z gorivom, vodni toplotni zbiralnik pa mora imeti tudi prostornino najmanj 55 litrov na kW nazivne toplotne moči naprave. Naprava z avtomatskim polnjenjem kuriva (npr. s peleti, sekanci), z izjemo peletne peči (kamina), mora imeti prigrajen vodni toplotni zbiralnik s prostornino najmanj 20 litrov na kW nazivne toplotne moči naprave. Če bo nova kurilna naprava zamenjala staro, moramo obvezno priložiti fotografijo stare kurilne naprave. Ne bomo upravičeni do višjih nepovratnih sredstev, če ne bomo izkazali obstoja stare kurilne naprave in če staro kurilno napravo po vgradnji nove ne bomo odstranili. Priznani stroški vključujejo: nakup in vgradnjo ene kurilne naprave, predelavo obstoječega ali izdelavo novega priključka za dovod zraka in odvod dimnih plinov ter sanacijo ali izgradno dimnika, nakup in vgradnjo zalogovnika za gorivo, transportnega in varnostnega sistema, senzorjev CO, krmilne opreme, vodnega toplotnega zbiralnika, hranilnika toplote, sanitarne toplotne črpalke, povezovalnih armatur ter opreme za priključitev na centralno ogrevanje. Če nova kurilna naprava ne bo zamenjala stare, višina nepovratnih finančnih sredstev znaša do 20% priznanih stroškov naložb, vendar ne več kot 2.000 € za novo kurilno napravo. Če bo nova kurilna naprava zamenjala staro, višina nepovratnih finančnih sredstev znaša do 50% priznanih stroškov naložb, vendar ne več kot 4.000 €. Če bo nova kurilna naprava zamenjala staro na območju občin, ki imajo sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka, višina nepovratnih finančnih sredstev znaša do 60% priznanih stroškov naložb, vendar ne več kot 5.000 €.
Plinski kondenzacijski kotel
Za nakup in vgradnjo plinskega kondenzacijskega kotla, ki bo priklopljen na distribucijsko omrežje zemeljskega plina, si tudi lahko pridobimo nepovratna finančna sredstva. Plinski kondenzacijski kotel mora izpolnjevati tehnične zahteve predpisov za okoljsko primerno zasnovo proizvodov in mora imeti vrednost sezonske energijske učinkovitosti pri ogrevanju prostorov ηs (%) vsaj 98% oziroma mora biti vsaj v »A+« razredu sezonske energijske učinkovitosti pri ogrevanju prostorov. Ustreznost plinskega kondenzacijskega kotla bo preverjana na podlagi energijske nalepke ali podatkovnega lista izdelka. Nepovratna sredstva so upravičena za stanovanjsko stavbo z gradbenim dovoljenjem, ki je bilo izdajo pred 1.7.2010. Priznani stroški so priznani za nakup in vgradnjo plinskega kondenzacijskega kotla, predelavo obstoječega ali izdelavo novega priključka za dovod zraka in odvod dimnih plinov ter sanacijo ali izgradnjo dimnika, električne, strojne in plinske instalacije za potrebe delovanja in krmiljenja sistema ter zagon sistema. Višina nepovratne finančne spodbude znaša do 50% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 2.000 € na vgrajeno napravo.
Solarni ogrevalni sistem
Pravica do nepovratne finančne spodbude se nam dodeli za nakup in vgradnjo solarnega ogrevalnega sistema s ploščatimi ali vakuumskimi sprejemniki sončne energije (SSE) in za sisteme s toplozračnimi sprejemniki sončne energije, ki morajo biti preizkušeni s standardi SIST EN 12975-1, -2 oz. SIST EN 12976-1, -2 oziroma SIST EN ISO 9806. Višina nepovratne finančne spodbude znaša do 20 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 200 EUR na m2 svetle oziroma aperturne površine sprejemnikov sončne energije. Priznani stroški vključujejo: nakup in vgradnjo sprejemnikov sončne energije, nakup in vgradnjo hranilnika toplote in/ali toplotnega zbiralnika, vmesne povezave, črpalke, krmilne in varovalne elemente sistema, njegove električne in strojne instalacije ter zagon sistema.
Ogrevalna toplotna črpalka
Nepovratna finančna sredstva so nam priznana za nakup in vgradnjo električne, plinske, sorpcijske ali hibridne toplotne črpalke tipa voda-voda, zemlja-voda in zrak-voda.
Vgradnjo toplotne črpalke lahko izvede le izvajalec, vpisan v evidenco pooblaščenih podjetij za vzdrževanje in namestitev toplotnih črpalk pri Agenciji RS za okolje in mu je bilo izdano ustrezno potrdilo o vpisu v evidenco, razen če gre za vgradnjo toplotne črpalke, ki je hermetično zaprta. V primeru zamenjave stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko, kjer smo upravičeni do višjih nepovratnih finančnih sredstev, moramo ob oddaji vloge priložiti fotografijo stare kurilne naprave, ki bo zamenjana. Do višje spodbude ne bomo upravičeni, če ne izkažemo obstoja stare kurilne naprave ali če ta po vgradnji nove toplotne črpalke ne bo odstranjena. Priznani stroški vključujejo: nakup in vgradnjo toplotne črpalke, hranilnika toplote, vodnega toplotnega zbiralnika ter povezavo s toplotno črpalko, izvedbo zemeljskega kolektorja ali vrtin, električne in strojne instalacije za potrebe delovanja in krmiljenja sistema ter zagon sistema. Če nova toplotna črpalka ne bo zamenjala stare kurilne naprave, višina nepovratnih finančnih sredstev znaša do 20% priznanih stroškov naložb, vendar ne več kot 2.500 € za toplotno črpalko voda/voda ali zemlja/voda in 1.000 € za toplotno črpalko zrak/voda. Če bo nova toplotna črpalka zamenjala staro kurilno napravo, višina nepovratnih finančnih sredstev znaša do 40% priznanih stroškov naložb, vendar ne več kot 4.000 € za toplotno črpalko voda/voda in zemlja/voda, ter 2.500 € za toplotno črpalko zrak/voda. Če bo nova toplotna črpalka zamenjala staro kurilno napravo na območju občin, ki imajo sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka, višina nepovratnih finančnih sredstev znaša do 50% priznanih stroškov naložb, vendar ne več kot 5.000 € za toplotno črpalko voda/voda in zemlja/voda, ter 3.200 € za toplotno črpalko zrak/voda.Lesena okna
V primeru investicije za zamenjavo obstoječih vertikalnih in strešnih oken, balkonskih vrat in oken z novimi energijsko učinkovitimi lesenimi okni s toplotno prehodnostjo UW ≤ 1,1 W/m2K, vgrajeno trojno zasteklitvijo in z energijsko učinkovitim distančnikom s ψ ≤ 0,060 W/mK si tudi lahko pridobimo nepovratna sredstva Eko sklada. Lesena okna morajo biti vgrajena v ustrezno pripravljeno okensko odprtino, ustrezno mehansko pritrjena, tesnjenje okenske rege mora biti izvedeno v treh ravneh, ustrezno morajo biti vgrajene okenske police in senčila ter zaključena obdelava špalet, kot je opredeljeno v smernici RAL. Okna morajo biti vgrajena tudi skladno z navodili proizvajalca oken in proizvajalca pritrdilnih ter tesnilnih materialov. Sistem mora biti izveden s paroneprepustnim in zrakotesnim tesnilnim materialom na notranji strani, paroprepustnim, vodotesnim in vetrno zaščitnim materialom na zunanji strani ter toplotnim in zvočnim izolacijskim materialom med notranjim in zunanjim tesnilnim materialom. Nepovratna sredstva so lahko dodeljena le za stanovanjsko stavbo, katere je bilo gradbeno dovoljenje izdano pred 1. 7. 2010, morebitno gradbeno dovoljenje za legalizacijo stavbe, zgrajene pred 1. 7. 2010, pa pred oddajo vloge po tem javnem pozivu. Priznani stroški vključujejo odstranitev obstoječih oken ter nakup in vgradnjo novih, nakup in vgradnjo senčil, nakup in vgradnjo zunanjih in notranjih okenskih polic, popravilo in zaključno obdelavo špalet. Priznani stroški ne vključujejo odstranitve, nakupa ali vgradnje vhodnih oziroma garažnih vrat, vgradnje dodatnih novih oken in povečanja površine zasteklitev obstoječih oken. Višina nepovratnih sredstev znaša do 20% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 100 € na m2 zamenjanih oken.
Fasada
Nepovratno finančno spodbudo se dodeli za nakup in vgradnjo fasadnega sistema z najmanj 18 cm toplotne izolacije, pri čemer lahko toplotna prevodnost toplotne izolacije znaša λ ≤ 0,045 W/mK. Debelina toplotne izolacije fasadnega sistema je lahko tudi manjša, če je izkazano razmerje λ/d ≤ 0,250 W/m2K. Navedeno razmerje moramo izkazati tudi v primeru fasadnih sistemov s toplotno izolacijo iz naravnih materialov, in sicer ne glede na vrednost toplotne prevodnosti (λ). V primeru, da je na stavbi že vgrajen fasadni sistem s toplotno izolacijo, katere toplotna prevodnost znaša λ ≤ 0,045 W/mK, lahko izvedemo to naložbo z dodatno toplotno izolacijo. Nepovratna sredstva so upravičena za stanovanjsko stavbo z gradbenim dovoljenjem, ki je bilo izdajo pred 1.7.2010. Priznani stroški vključujejo nakup in vgradnjo celotnega fasadnega sistema in toplotne izolacije cokla, postavitev gradbenega odra, odstranitev ali izravnavo obstoječega ometa ali ostalih gradbenih materialov, vgradnjo vertikalne hidroizolacije na predelu cokla, demontažo starih okenskih polic, obdelavo špalet, nakup in vgradnjo okenskih polic. Višina nepovratnih finančnih sredstev znaša do 20% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 12 € na m2 toplotne izolacije fasade.
Toplotna izolacija strehe
Subvencijo Eko sklada lahko pridobimo za izvedbo toplotne izolacije strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru z najmanj 30 cm toplotno izolacijskega materiala s toplotno prevodnostjo λ ≤ 0,045 W/mK ali ustrezno debelino drugega toplotno izolacijskega materiala (d), da bo razmerje λ/d ≤ 0,150 W/m2K. Navedeno razmerje λ/d ≤ 0,150 W/m2K mora biti izkazano tudi v primeru vgradnje naravnih toplotno izolacijskih materialov, ne glede na vrednost toplotne prevodnosti (λ). Pri navedenem izračunu razmerij se morebitna obstoječa toplotna izolacija ne upošteva. Pogoj za dodelitve subvencije je gradbeno dovoljenje stavbe, ki je bilo izdano pred 1.7.2010. Priznani stroški vključujejo nakup in vgradnjo toplotno izolacijskega materiala, vključno s parno zaporo, nakup in vgradnjo paroprepustne folije oziroma drugih materialov v funkciji sekundarne kritine, vzdolžno letvanje, zaključne obloge pri izolaciji strehe, npr. mavčno-kartonske plošče, lesene in druge obloge, pri izolaciji stropa proti neogrevanemu prostoru pa npr. izdelavo betonskega estriha, lesene pohodne obloge, pri obnovi ravne strehe tudi strošek odstranitve starih slojev, vgradnjo nove hidroizolacije in izvedbo estriha oziroma druge zaključne obloge. Višina nepovratnih sredstev znaša do 20% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 10 € na m2 toplotne izolacije strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru.
Prezračevalni rekuperacijski sistem
Pravica do nepovratne finančne spodbude je dodeljena tudi za nakup in vgradnjo ene od oblik centralnega sistema prezračevanja ali lokalnih naprav za prezračevanje z vračanjem toplote odpadnega zraka (rekuperacijo). Naprave za centralno prezračevanje morajo skladno z rezultati meritev po veljavnem standardu izkazovati vsaj 80 % energijsko učinkovitost vračanja toplote odpadnega zraka pri povprečnem obratovalnem pretoku centralnega sistema in specifično rabo električne energije za pogon največ 0,45 W/(m3/h). Naprave za lokalno prezračevanje morajo dosegati vsaj 65% energijsko učinkovitost pri vračanju toplote odpadnega zraka. Priznani stroški vključujejo: nakup in vgradnjo prezračevalne enote s sistemom za rekuperacijo toplote, nakup in vgradnjo sistema za distribucijo zraka z elementi za vpihavanje in odsesavanje ter krmilnimi elementi, nakup in vgradnjo sistema za predgrevanje zraka s toploto zemlje ali vode. Višina nepovratnih sredstev znaša do 20% priznanih stroškov naložb, vendar ne več kot 2.000 € za izvedbo centralnega prezračevalnega sistema za posamezno stanovanje oziroma največ 300 € na vgrajeno enoto lokalnega sistema prezračevanja.
Celovita obnova starejše hiše
Energijska učinkovitost obnovljene stavbe mora biti v segmentu računske rabe energije za ogrevanje (Qh), izračunane po metodi za pasivne stavbe »PHPP«, manjša ali enaka 25 kWh/m2a. Navedena vrednost Qh se, ne glede na dejansko lokacijo stanovanjske stavbe, izračuna za klimatske podatke mesta Ljubljana, ki so objavljeni na spletni strani Eko sklada. Dovoljena je le vgradnja zunanjega stavbnega pohištva (okna, fiksne zasteklitve, balkonska vrata, vhodna vrata) s toplotno prehodnostjo U ≤ 1,0 W/m2K, z najmanj trojno zasteklitvijo. Zunanje stavbno pohištvo mora biti vgrajeno po načelu tesnjenja v treh ravneh, kot je opredeljeno v smernici RAL. Obvezna je vgradnja ene od oblik centralnega sistema prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka. Naprave za centralno prezračevanje morajo izkazovati vsaj 80% energijsko učinkovitost vračanja toplote odpadnega zraka pri povprečnem obratovalnem pretoku centralnega sistema in specifično rabo električne energije za pogon največ 0,45 W/(m3/h). Dovoljena je le vgradnja sodobnega generatorja toplote in hladu z visoko energijsko učinkovitostjo. Stavba mora najmanj 50% toplotnih potreb pokriti iz obnovljivih virov energije. Delež obnovljivih virov energije se pri toplotni oskrbi lahko zagotovi s sprejemniki sončne energije ali drugim sistemom z uporabo obnovljivih virov energije. Neposredno ogrevanje stavbe in sanitarne vode z električno energijo ne sme presegati 10% skupnih letnih toplotnih potreb stavbe. Obvezen je preizkus zrakotesnosti stavbe, pri čemer mora znašati izmerjena vrednost pri ugotavljanju tesnosti obodnih konstrukcij po standardu SIST EN 13829: n50 ≤ 1,2 h-1. Nepovratna sredstva so lahko dodeljena le za stanovanjsko stavbo, katere je bilo gradbeno dovoljenje izdano pred 1. 7. 2010, morebitno gradbeno dovoljenje za legalizacijo stavbe, zgrajene pred 1. 7. 2010, pa pred oddajo vloge po tem javnem pozivu. Do subvencije za ta ukrep smo upravičeni tudi, če moramo zaradi celovite obnove stanovanjske stavbe pridobiti novo gradbeno dovoljenje. Nepovratna finančna spodbuda znaša do 50% priznanih stroškov naložbe in je lahko dodeljena za največ 200 m2 neto ogrevane površine stavbe. Dodatna spodbuda v višini 50 € je lahko dodeljena za največ 30 m2 lesenega zunanjega stavbnega pohištva (do 1.500 €), pri čemer vhodna in garažna vrata niso predmet dodatne spodbude. Dodatna nepovratna finančna sredstva so lahko dodeljena tudi, če bo na več kot polovici površine neprosojnega dela fasadnega ovoja obnovljene eno ali dvostanovanjske stavbe vgrajena masivna lesena fasadna obloga. Finančna spodbuda je lahko dodeljena v višini 10 € na m2 neto ogrevane površine obstoječe stavbe, in sicer do 2.000 € za obnovo samostojno stoječe enostanovanjske stavbe in do 1.500 € za obnovo vrstne stanovanjske stavbe ali za eno stanovanje v dvojčku ali za stanovanje v samostojni stanovanjski stavbi z dvema stanovanjema.
Kakšni so pogoji za izplačilo nepovratne finančnih sredstev?
Le na podlagi sklenjene pogodbe o izplačilu nepovratne finančne spodbude, skladno z izdano dokončno odločbo, s katero je bila nam dodeljena pravica do nepovratnih sredstev, bomo ta sredstva tudi prejeli. Rok za zaključek naložbe je devet mesecev od dokončnosti odločbe o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude. Če smo z odločbo pridobili pravico do nepovratnih finančnih sredstev za hkratno izvajanje najmanj treh ukrepov v isti starejši stanovanjski stavbi, je rok za zaključek naložbe osemnajst mesecev od dokončnosti odločbe. Odločba postane dokončna, ko se jo nam vroči. V primeru objektivnih razlogov se rok za zaključek naložbe lahko podaljša. Takšni razlogi, ki jih moramo verodostojno izkazati, so praviloma samo takšne okoliščine oziroma ovire, ki jih nismo mogli predvideti niti odkloniti in se tudi ne morejo pripisati naši krivdi. V primeru zamude roka za zaključek naložbe, pogoji za izplačilo nepovratnih finančnih sredstev niso izpolnjeni. Datum izdaje računa, iz katerega je razvidno, da je naložba v celoti izvedena, se šteje za datum zaključka naložbe, če iz podatkov na računu oziroma posameznih verodostojnih dokumentov, priloženih dokumentaciji o zaključku naložbe, ne izhaja drugače. Dokumentacija o zaključku naložbe mora obvezno vsebovati podpisano pogodbo o izplačilu nepovratnih finančnih sredstev, račun izvajalca naložbe s popisom izvedenih del, gradbenih proizvodov ali strojnih naprav in opreme za celoten obseg naložbe in dokazilo o plačilu celotnega računa. Dokumentacijo o zaključku naložbe moramo predložiti najkasneje v dveh mesecih po izteku roka za zaključek naložbe. Nepovratna finančna sredstva se nam izplačajo predvidoma v 60-tih dneh po prejemu in preveritvi vseh zahtevanih dokazil o zaključku naložbe na naš osebni bančni račun.
pripravil: M.A.